Tanie wykończenie mieszkania w stanie surowym? To możliwe!

wykończenie mieszkania

Obawy przed zakupem mieszkania na rynku pierwotnym najczęściej związane są z tym, że tuż po jego odbiorze nie będzie można się do niego wprowadzić. Inaczej niż w przypadku mieszkania kupowanego od kogoś, nie będzie też można w nim zamieszkać, chociażby w prowizorycznych warunkach, i jednocześnie prowadzić najpotrzebniejszych prac remontowych. Oczywiście, trzeba też na wstępnie założyć, że wykończenie mieszkania w takim stanie może pochłonąć sporo pieniędzy. Czy da się te koszty ograniczyć?

Ile pieniędzy potrzeba na wykończenie mieszkania?

Stan surowy oznacza, że w mieszkaniu nie ma praktycznie nic oprócz ścian, wylewek podłogowych i doprowadzonej instalacji wodnej oraz elektrycznej. Nie ma gładzi, paneli, desek, ceramiki, sanitariatów, wyposażenia kuchennego, oświetlenia. Krótko mówiąc, trzeba przygotować się na zrobienie w mieszkaniu wszystkiego od podstaw. Całość zazwyczaj będzie nas kosztować przynajmniej kilkadziesiąt tysięcy złotych, niezależnie od tego, jak bardzo chcielibyśmy oszczędzić na materiałach wykończeniowych. Większą część budżetu mogą bowiem pochłonąć wynagrodzenia fachowców – część prac możemy wykonać sami, ale w przypadku tych trudniejszych z dużym prawdopodobieństwem będziemy musieli poszukać pomocy.

Czy warto zlecić wykończenie mieszkania zewnętrznej firmie?

Gdy słyszymy o firmach zajmujących się aranżacją mieszkań, to najczęściej wydaje nam się, że zatrudnienie architekta wnętrz i wykończenie mieszkania według jego projektu pochłonie tyle samo pieniędzy, co sama nieruchomość. Takie myślenie to duży błąd. Firma Deco Nova, która wykończeniem wnętrz zajmuje się profesjonalnie, podkreśla, że klienci często pozytywnie zaskoczeni są kosztorysem.

Zlecenie zarówno projektu, jak i wykończenie mieszkania jednej firmie pozwala znaleźć oszczędności na wielu polach. Przede wszystkim, jeden wykonawca może wszystkie prace przeprowadzić naraz, a kilka ekip może pracować jednocześnie. Dzięki temu unikniemy także rozbieżności pomiędzy stawkami różnych fachowców, zwłaszcza jeśli nie znamy rynku. Ponadto mamy gwarancję fachowego wykonania, gdyż wszystkie prace będą na bieżąco kontrolowane i nie stracimy pieniędzy na ewentualne poprawki. Pamiętajmy też, że proponowane przez wykonawcę materiały wykończeniowe często zakupywane są po cenach hurtowych.

Różne standardy wykończenia mieszkania

Jeśli myślimy o zleceniu wykończenia mieszkania biurze projektowemu, to musimy liczyć się z kosztami około kilkuset złotych za metr kwadratowy. Dobrą wiadomością dla tych, którzy szukają dodatkowych oszczędności, będzie to, że firmy projektowe najczęściej mogą zaproponować swoim klientom kilka różnych pakietów wykończeniowych o różnych standardach. Możemy wybrać ten odpowiedni dla nas, w zależności od tego, jaki zakres prac nas interesuje i jakiego typu materiałów chcielibyśmy użyć, oczywiście przy zachowaniu optymalnej jakości w stosunku do ceny Dzięki temu niemal każdy może sobie pozwolić na taką usługę.