Jaką szkołę wybrać dla swojego dziecka – szkoła podstawowa: państwowa czy prywatna?

Przed rodzicami dzieci, które mają zacząć chodzić do pierwszej klasy szkoły podstawowej, muszą podjąć ważną decyzję – czy posłać dzieci do najbliższej szkoły podstawowej, państwowej ze względna cięcie kosztów budżecie domowym, czy może zainwestować i wysłać dziecko do szkoły prywatnej, która wiąże się wciąż jeszcze z rodzajem prestiżu, ale i z koniecznością poczynienia większej inwestycji w proces kształcenia swoich dzieci? Podłogi Warszawa. Prywatnych szkół jest dzisiaj coraz więcej i zdają się być naprawdę ciekawą alternatywą dla szkół państwowych.

Podłogi Warszawa
Najlepsze podłogi drewniane dla Twojego wnętrza.
Odwiedź nasz salon VIP Parkiet w Warszawie.

Jak wyglądają koszta – szkoła podstawowa

Chociaż zapisanie dziecka do szkoły podstawowe państwowej nie kosztuje, kosztować z pewnością będzie wyprawka, jaką musimy dziecku zapewnić oraz wszystkie możliwe podręczniki i pomoce szkolne. Same podręczniki, jak wiemy doskonale z doświadczenia, lubią zmieniać się z roku na rok powodując, że odkupienie ich od starszego rocznika będzie zupełnie niemożliwe. Jeśli doliczyć do tego również niezbędne przedmioty czy akcesoria do pozostałych lekcji, aby mogły się odbywać – do plastyki, rytmiki czy zajęć związanych z rozwijaniem jakiejkolwiek pasji – i tak kwoty wyglądają naprawdę na wysokie. To jednak nie wszystko, ponieważ w szkole dziecku należy zapewnić również pełnowartościowy posiłek, których cena wygląda różnie – w niektórych zamawiany jest catering, chociaż znacznie częściej będziemy mieć do czynienia z gotowaniem na miejscu – nie zawsze zgodnie z odpowiednimi proporcjami składników odżywczych, nie zawsze, jak się okazuje, z produktów najwyższej jakości – wiadomo, cięcia, wszędzie cięcia, a dobre produkty dużo kosztują. Kolejnym wydatkiem będą wszystkie wycieczki szkolne, zielone szkoły oraz inne wyjścia klasowe, jakie będą organizowane. Niewykluczone, że czasem trzeba będzie również postawić na korepetycje. Wiele do życzenia ciągle pozostawia również sam program nauczania, listy lektur obowiązkowych, same podręczniki, zatwierdzane przecież przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Jakość nauczania czasem pozostawia naprawdę wiele do życzenia, a nauczyciele, chociaż czasami naprawdę bardzo się starają, nie zawsze wszystko mogą.

Szkoła elitarna, czyli droga, ale lepsza?

Wciąż jeszcze spotykamy się z opinią, że elitarna szkoła musi być okropnie droga oraz że nie każdego na nią stać. Nie do końca jednak jest to prawdą, ponieważ wpisowe faktycznie, może nas kosztować nawet ponad tysiąc złotych, a kolejne semestry zwykle około 400-500 złotych, jednak może właśnie w ten sposób warto zainwestować pieniądze pochodzące z programu 500+? Również oferta takich szkół jest znacznie bogatsza, można dopasować profil szkoły dokładnie do zainteresowań swojego dziecka, które przecież już w tym czasie jakieś posiada, można kierować się również chęcią jak najlepszego przygotowania go do przyszłości. Posiłki oraz akcesoria w szkole zawsze dopasowane są do poziomu samej szkoły, dlatego rodzic może mieć pewność, że dziecku niczego nie brakuje.